30 lip 2014

 

topola amerykańska

purple tower

 
 
 
Rok 2011 wystawa zieleń to życie brązowy medal w konkursie nowości,w tym samym roku Moskwa złoty medal targów Kwiaty,mowa o Topoli amerykańskiej ‘Purple Tower’ PBR(Populus deltoides ‘Purple Tower’).Przywędrowała do Europy z Azji , a zainicjowała tę odmianę  w 2009 roku szkółka W.J. Ravestein En Zn BV, Boskoop, Holandia.Do dnia dzisiejszego jest chroniona patentem .
Olśniewa zróżnicowaniem .Posadzona w gruncie wytwarza ogromne liście ,zasobne w kolory bordo ,niemal czarne ,wielkości dłoni.Wierzchołek gałęzi produkuje młode z jaskrawo żółtą maleńką obwódką.Jesienną porą przejdą one w bursztynowo pomarańczowy kolor.
Drzewo rośnie w formie kolumnowej ,osiągając w dorosłym życiu około 15m.Ciekawą formę pomożemy mu zachować tnąc je brutalnie nawet o 50 cm w ciągu roku.Topola ma przyrost nawet 120cm w ciągu roku,więc wielkiego zniszczenia jej nie wyrządzimy,a nawet  pomożemy w uzyskaniu energii do wypuszczenia  jeszcze bardziej głeboko bordo liści i wzmocnimy jej system korzeniowy.Tniemy wczesną wiosną.
Odporna na zanieczyszczenia,może rosnąć nawet na podmokłym terenie -dobrze żeby było stanowisko było słoneczne wtedy piękniej się wybarwia.
Oprócz głębokich czerwonych liści również pień jest ozdobą tego drzewa,posiada on setki biało -beżowych plamek ,wygląda jak nakrapiany.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2 komentarze:

  1. Świetne fotografie, super wpis,bardzo fajny blog.
    Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ładnie się prezentuje, skórzaste liście i kropkowany pęd pięknie współgrają

    OdpowiedzUsuń